Obec Veľký Kýr : Hajlok Blues Band na rádiu Devín

16.04.2011

Hajlok Blues Band v relácii Bluesnenie na rádiu Devín, dňa 13.4.2011.Playlist: 1) Blow wind, blow 2) Hajlok blues 3) Traktor 4) Last fair deal / Oh when the saints go marching in.

Video

Recenzia: CD Hajlok Blues Band | Novinky – Slovakblues.com

Minulý rok priniesol rekordnú úrodu nových bluesových cédečiek slovenských interpretov. Tých oficiálnych, i vydaných samými kapelami. Bolo ich tuším 12. A všetko nasvedčuje, že rok 2011 bude rovnako bohatý. Po albume Music From The Mississippi River dua Beňa & Ptaszek a mini cédečku s koncertnými nahrávkami skupiny Bad Whiskey, v posledných týždňoch sa mi dostali do rúk tri ďalšie tohtoročné novinky z domácej bluesovej scény. Postupne sa pozrieme na ne bližšie.

CD Hajlok Blues Band - „…hajó, ha nem jó…“
Po prvú novinku si zaskočíme do Veľkého Kýru. Táto malá obec pri Nitre, ktorá má asi 3 tisíc     obyvateľov, sa môže pochváliť nielen vlastným futbalovým a hokejovým mančaftom, vysielaním obecnej televízie a existenciou šachového klubu, ale aj každoročným bluesrockovým festivalom Čerdafest a dvomi bluesovými kapelami: Hajlok Blues Band a Csukamájolaj, ktoré sú dokonca uvedené na internetovej stránke obce. No a prvá z nich – Hajlok Blues Band, nahrala nedávno svoje prvé cédečko. Jeho maďarský názov je slovnou hračkou. V preklade znamená niečo ako: “možno dobre, možno nie dobre“ ale keďže slovo hajó, ako som si dal vysvetliť, znamená aj loď, na obale cédečka dominuje obrázok plachetnice a kapela hrá aj Hajó Blues.

Ale poďme k muzike. Hajlok Blues Band ponúka na svojom debute 9 skladieb, ktoré gitarista a spevák Michael Lőrincz spieva po maďarsky, po slovensky i po anglicky. Po anglicky coververzie bluesovej klasiky od Muddy Watersa, Freddie Kinga a najmä od Roberta Johnsona ako Crossroads, They´re Red Hot a Last Fair Deal, ktorú spojili tradicionálom Oh When The Saints. Maďarsky spievaným textom síce nerozumiem, ale som bez obáv, lebo hneď v prvej skladbe (Hajlok Blues) počujem slovíčko pálinka, ktoré znamená istotu štýlového obsahu. Hajlok Blues Band tvorí okrem už spomínaného výborného gitaristu Michaela Lőrincza spoľahlivá rytmika - bratranci Peter a Vojtech Szárazovci, ktorí hrajú na bicie a basgitaru, ďalej klávesák Attila Tihanyi a hráč na ústnu harmoniku Imro Muszka. Zatiaľ som ich nepočul naživo, ale ak dokážu zahrať aj na koncerte to, čo v štúdiu, viem si ich predstaviť ako vítané obohatenie akéhokoľvek bluesového festivalu, a to nielen na juhu Slovenska.

Skladby : Hajlok Blues, Crossroads, Traktor, They´re Red Hot, Hajó Blues, Blow Wind Blow, I´m Tore Down, Öreg Zenész, Last Fair Deal / Oh When The Saints.

Bonzo Radványi
Máj 2011


©  Obec Velky Kyr | created by Era Web solutions s.r.o. & Mgr. Daniel Szaraz Webstern s.r.o.