Obec Veľký Kýr : Kniha Dolná Nitra z neba

11.04.2017

Leteli ste už niekedy ponad Dražovský kostolík alebo hrad Gýmeš? Malebná príroda Tríbeča a Považského Inovca ukrýva prekrásne hrady a Podunajská nížina je popretkávaná vodnými tokmi. Žijete na Dolnej Nitre, a aj tak nepoznáte všetky jej zákutia? Dolná Nitra z neba Vám poodhalí aj tie miesta, ktoré majú možnosť vidieť len slobodní vtáci a letci. Oni sa pozerajú na krajinu zhora, vidia všetky historické objekty a prírodné skvosty krajiny.

Vedeli ste, že malé dopravné ihrisko v škôlke trojtisícovej obce Veľký Kýr, vzdialenej len 17 km od Nitry, patrí medzi jedno z mála v okrese Nové Zámky?

Obec Veľký Kýr leží na oboch brehoch Starej Nitry, jej centrom sa tiahne 100-ročná gaštanová aleja. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1113, keď patrila Zoborskému opátstvu. Okrem rímskokatolíckeho Kostola Povýšenia sv. Kríža sa tu nachádza množstvo sôch svätých, napr. sv. Huberta, sv. Anny, Panny Márie, ku ktorému sa do dnešného dňa konajú procesie.

Veľký Kýr charakterizujú dva kultúrne domy, pestovanie zeleniny a hrozna. K tomu sa viaže tradičná degustácia vína v lokalite Hlboká cesta, kde sa nachádza cca 60 viničných domov. Do Veľkého Kýru sa oplatí prísť kvôli každoročne navštevovaným podujatiam: ide najmä o Obecné a Folklórne dni, Deň otvorených pivníc a Súťaž v pečení koláčov, ktorá je už dlhoročne prvou akciou v roku a je spojená so zachovaním ľudových tradícii.

KNIHA JE K DISPOZÍCII V ELEKTRONICKEJ PODOBE : http://www.cbs.sk/knihy/dolna-nitra/

 


©  Obec Velky Kyr | created by Era Web solutions s.r.o. & Mgr. Daniel Szaraz Webstern s.r.o.