Obec Veľký Kýr : Informácie o obci

26.04.2010

Obec Veľký Kýr leží v Podunajskej nížine na oboch brehoch starého koryta rieky Nitry. Patrí okresu Nové Zámky a Nitrianskej župe. Rozprestiera sa na ploche 2363 ha, má 3 038 obyvateľov a stred obce leží v nadmorskej výške 132 m. Archeologické nálezy dokazujú, že dedina bola obývaná už v kamennej dobe. Veľký Kýr sa prvýkrát spomína v listine kráľa Kolomana z roku 1113 ako Ker, čo je zrejme pomenovanie podľa jedného z legendárnych 7 staro maďarských kmeňov Kér, ktorou dedinu venuje zoborskému opátstvu. Zo zoborskej listiny z roku 1113 vyplýva, že po smrti vodcu Huba, sa obec stala majetkom zoborského opátstva a jej obyvatelia jeho poddanými.Rimania v 1. storočí nášho letopočtu tu postavili pohraničnú strážnu vežu (castellum), v ktorej sa neskôr usídlili Avari a po nich Slovania, nakoľko tadiaľto viedla jedna z najdôležitejších obchodných ciest, tzv. Jantárová cesta.

Dedina veľa trpela od vojen, nakoľko rôzne vojská často rabovali a podpálili dedinu. V r. 1882 celá obec vyhorela. Od roku 1349 sa obec stala vlastníctvom ostrihomského arcibiskupstva, ktoré ju do 16. storočia prenajímalo zemianskym rodinám. Prvý kostol, ktorý dostal meno po svätom Clementovi, bol postavený koncom 10. alebo začiatkom 11. storočia, v čase, keď Maďari prijali vieru kresťanskú. Kostol bol zničený počas tatárskeho pádu, jeho pamiatku pre nás uchovali archeologické nálezy a meno jedného honu dediny: Kelemenke. V roku 1663 Turci okrem dobytia Nových Zámkov a Nitry okupovali aj Veľký Kýr, až do roku 1685. Počas tohto obdobia sa dedina vyľudnila, jej významná časť bola spustošená, aj kostol sa zrútil. Začiatkom 17. storočia prežíva obec svoj najväčší rozmach. Podľa starého medeného pečatidla bol vtedy Veľký Kýr mestečkom - získal tak privilégium usporiadania výročných trhov.

V r. 1942 sa Veľký a Malý Kýr zlúčili do Nitrianskeho Kýru. V r. 1948 bola obec premenovaná na Milanovce a od r. 1992 sa volá Veľký Kýr. V obci je rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža zo 14.storočia, ktorý bol v r. 1768 prestavaný v barokovom štýle, kaplnka Najsvätejšej Trojice z roku 1793 a niekoľko sakrálnych pamiatok. Obyvatelia žijú bohatý spoločenský a kultúrny život, ktorý už po desaťročia zabezpečujú: miestne kultúrne stredisko, spoločenská organizácia CSEMADOK, Poľovnícke združenie HUBERT, Hasičský spolok, Rybársky spolok, Klub dôchodcov, občianske združenia, ľudová tanečná a citarová skupina Mórinca, rockové hudobné skupiny CsukaMájOlaj a Hajlok Blues Band, futbalový klub FC Veľký Kýr , hokejový klub HC Kýr a iné športové kluby. Medzi rekreačné zóny obce patrí rad vínnych pivníc známy ako Čerdaút, k čomu sa viažu i každoročne usporadúvané podujatia: tradičná degustácia vín a hudobný festival CSERDAFEST.


©  Obec Velky Kyr | created by Era Web solutions s.r.o. & Mgr. Daniel Szaraz Webstern s.r.o.