Obec Veľký Kýr : Vo Veľkom Kýre založia vlastný vinársky spolok

24.07.2012

MY: Naše novosti 23.7.2012. V pivničnej lokalite Čerdaút sa konal tradičný hudobný festival Čerdafest. Táto udalosť má čiastočne na svedomí, že onedlho v obci vznikne Čerdavin. Pred siedmimi rokmi v obci nečakane vzniklo ďalšie kultúrno-spoločenské stredisko, ktoré sa nachádza v hajlokoch. Schádzajú sa tu pestovatelia hrozna, výrobcovia a priaznivci dobrého vínka. Asi nikoho neprekvapí, že si aj zaspievajú.

Vo Veľkom Kýre založia vlastný vinársky spolok

MIESTNYCH PODNIETILA NAJMÄ DLHOROČNÁ TRADÍCIA

V pivničnej lokalite Čerdaút sa konal tradičný hudobný festival Čerdafest. Táto udalosť má čiastočne na svedomí, že onedlho v obci vznikne Čerdavin.

VEĽKÝ KÝR. Veľký Kýr udržuje dlhoročné kultúrne tradície. Kultúrne a športové podujatia pripravujú miestne kultúrne stredisko, Csemadok, Poľovnícke združenie Hubert, Hasičský spolok, Rybársky spolok, Klub dôchodcov a ďalšie občianske združenia. Majú tu dva kultúrne domy. Pred siedmimi rokmi v obci nečakane vzniklo ďalšie „kultúrno-spoločenské stredisko“, ktoré sa nachádza v hajlokoch. Schádzajú sa tu pestovatelia hrozna, výrobcovia a priaznivci dobrého vínka. Asi nikoho neprekvapí, že si aj zaspievajú. Kedysi sa do veľkokýrskych hajlokov na Silvestra vyberali oslavovať početné skupiny. Potom sa spoločenský život presťahoval do lokálov. Ale hajloky zasa ožili a celkom netradičným spôsobom.

Čerdaút splodil Čerdafest

V lokalite Čerdaút je rad vinných pivníc. Názov „daroval“ meno hudobnému festivalu, ktorý sa po prvý raz konal v roku 2005. Odvtedy sa tu z iniciatívy miestnych nadšencov začali konať koncerty rôznych žánrov. Prvý „mini open air festival“ sa uskutočnil 7. júla 2007 a prišlo asi 100 priaznivcov. Míľnikom bol Čerdafest 2008, ktorý trval už dva dni a prilákal oveľa väčšie množstvo divákov a kapiel. Tento rok návštevníkov zabávali známe slovenské a domáce veľkokýrske kapely.

Počasie ako v Londýne

Koncerty sa začali v piatok od 19. hodiny. Najprv vystúpili folklórne súbory, potom sa na pódiu objavili „rockeri“, ktorí zabávali divákov až do pol druhej ráno. V podobnom duchu sa niesol festival aj v sobotu. Svoju premiéru na festivale mala domáca skupina Nova. Niekoľko stoviek priaznivcov hudby si určite prišlo na svoje, kapely mali odlišný repertoár a predstavili divákom rôzne hudobné štýly. Navyše mnohé z nich predviedli veľmi kvalitný výkon. Nechýbalo ani občerstvenie a dobré vínko. Desiatky ľudí sa stretli priamo v hajlokoch. Varil sa guláš aj iné dobroty. Mládež sa zabávala hrami. Pri jednom z hajlokov dokonca hrali bocciu. Ani nevydarené počasie nepokazilo náladu. Festival sa skončil v až v nedeľu nadránom. Podľa všetkého festival poslúži ako námet na vznik nového združenia v obci, ako inak, vinárskeho.

A Čerdafest splodí Čerdavin?

Práve počas Čerdafestu panuje v hajlochoch najväčší ruch. Miestni vinári poukazovali na to, že všade sú vinárske spolky, vínne cesty a v ich obci s bohatými vinárskymi a kultúrnymi tradíciami nič! Rozhodli sa teda založiť vlastný vinársky spolok. Kedysi malo miestne vínko svoje vlastné meno. V minulosti sa tu vo veľkom pestovalo hrozno a vyrábalo tisíce litrov vína. Dnes viníc aj vinárov rapídne ubudlo. Preto sa tunajší nadšenci rozhodli oživiť tradície. V dnešných časoch sa však bez poriadnej organizácie a oficiálneho spolku nič nepodarí. Dohodli sa, že vo Veľkom Kýre musí byť vinársky spolok Čerdavin - na počesť hajlokovej lokality Čerdaút a hudobného festivalu Čerdafest.

Zaregistrujú spolok

Starosta obce Miroslav Dojčán ktorý privítal ich iniciatívu a prisľúbil podporu. „Je to pekná myšlienka, obnoviť naše staré tradície pestovania a výroby veľkokýrskeho vínka,“ podčiarkol. „Začneme organizovať klasické súťaže vinárov, naši producenti sa budú zúčastňovať na výstavách a iných podujatiach. Pripravujú sa stanovy novej organizácie, podáme žiadosť o registráciu miestneho vinárskeho spolku Čerdavin,“ dodal starosta. Počas festivalu nám to potvrdili aj organizátori budúceho spolku, ktorí sa stretli pri jednom z hajlokov. Počas Čerdafestu navyše zorganizovali dvojdňový Deň otvorených pivníc.

EUGEN PAĽCEV


©  Obec Velky Kyr | created by Era Web solutions s.r.o. & Mgr. Daniel Szaraz Webstern s.r.o.