Obec Veľký Kýr : Husársky kúsok Veľkého Kýru o rok chce bojovať o vyššie méty

26.06.2012

MY: Naše novosti 26.6.2012.Po nevydarenej jesennej časti súťaže v MO Nové Zámky zvládli futbalisti Veľkého Kýru záchranárske práce najednotku. Veľké zmeny nastali v športovom živote obce. Prednedávnom tu založili miestnu hokejbalovú ligu z 5 mužstiev, ktoré hrajú svoje zápasy na novom krásnom štadióne v parku. Hokejbalisti sa už oficiálne zaregistrovali na ministerstve vnútra. Takisto v tomto roku tu vznikol aj klub bojových umení Budo klub. Aj tento klub bude onedlho zaregistrovaný na ministerstve vnútra.

Husársky kúsok Vel'kého Kýru o rok chce bojovat' o vyššie méty

Po nevydarenej jesennej časti súťaže v MO Nové Zámky zvládli futbalisti Veľkého Kýru záchranárske práce najednotku.

VEĽKÝ KÝR. Veľké zmeny nastali v športovom živote obce. Prednedávnom tu založili miestnu hokejbalovú ligu z 5 mužstiev, ktoré hrajú svoje zápasy na novom krásnom štadióne v parku. Hokejbalisti sa už oficiálne zaregistrovali na ministerstve vnútra. Takisto v tomto roku tu vznikol aj klub bojových umení Budo klub. Aj tento klub bude onedlho zaregistrovaný na ministerstve vnútra.

Futbalové zemetrasenie

Všetko sa zmenilo aj vo futbalovom klube. Na konci r. 2011 to vyzeralo katastrofálne. Miestni futbalisti skončili jesennú časť na poslednom mieste, keď vyhrali iba dva razy, raz remizovali a nazbierali chudobných 7 bodov. Z iniciatívy starostu Miroslava Dojčana, ktorý je zároveň aj predsedom FC Veľký Kýr, sa zmodernizovalo hospodárenie v klube a tréningy mužstva. Zaobstarali si nového trénera - Petra Obložinského zo susednej Ivanky pri Nitre. Z tej istej obce prišli aj dvaja skúsení hráči - Jaroslav Vaško a Milan Tatranský. Z Tvrdošoviec prišli bratia Batorovci. Z iných klubov sa vrátili domov kvalitní hráči a dali priestor aj mladým talentom.

Napokon sa zachránili

Futbalisti postupne zlepšovali hru a v 19. kole sa po prvý raz odlepili od dna tabuľky. Začali sa šplhať hore. Po domácej výhre nad Semerovom v divokej prestrelke, keď sa zápas skončil s hokejovým skóre 5:4 /2:2/, futbalisti Veľkého Kýru obsadili konečné 10. miesto s 26 bodmi v 26 zápasoch - s 9 výhrami, 2 remízami a 15 prehrami. Strelili 63 a dostali 74 gólov. „Dokázali sme znížiť náklady na sponzorovanie futbalistov. Nie preto, že by sme začali dávať na futbal menej. Zateplili sme klubovú budovu, zmodernizovali šatne, vymenili okná. Znížili sme náklady na energie - tak sme ušetrili,“ vysvetľuje starosta. „Tento rok sme bojovali o záchranu, čo sa nám celkom pekne podarilo, veď sme skončili na 10. mieste, ďaleko od dna tabuľky. Vo výbere majstrovstiev okresu máme obsadenie 4-mi našimi hráčmi, čo svedčí o kvalite mužstva. Určite v budúcej sezóne budeme bojovať o oveľa vyššie priečky.“

Konečne prišli úspechy

Hrajúci tréner FC Veľký Kýr Peter Obložinský, ktorý „betónuje“ obranu mužstva a priamo na ihrisku pomáha svojim zverencom, je celkom spokojný s hrou mužstva v jarnej časti. „V januári som prišiel do mužstva, ktoré bolo v problémoch, ocitlo sa na poslednom mieste a od predposledného celku ho delili 4 body. Cieľ bol jasný - záchrana, čo stále prízvukovalo aj vedenie klubu. Hráči si to vzali k srdcu. Absolvovali kvalitnú zimnú prípravu. Pomohlo aj sústredenie na Balatone, ktoré stlmilo kolektív. Hráči sa postupne rozohrali, celý kolektív mal svedomitý prístup k tréningom a zápasom. Konečne sa nám začalo dariť. Prišla séria úspechov. V 20. kole sme doma porazili Koltu 13:0, potom vyhrali v Šuranoch 5:0, remizovali s Dolným Ohajom 2:2, zvíťazili v Mojzesove 4:1, porazili Salku 4:2 a už sme sa nemuseli obávať boja o záchranu,“ pripomína P. Obložinský.

Kladú si vyššie ciele

Tréner nechcel vyzdvihovať jednotlivých hráčov, prízvukoval, že celé mužstvo podávalo kvalitný kolektívny výkon, bojovalo o víťazstvo vo všetkých zápasoch doma aj vonku a dosiahlo hlavný cieľ - zachránilo pre Veľký Kýr najvyššiu okresnú súťaž. Dokonca neskončilo na posledných priečkach, ale takmer v polovici tabuľky. Čo ďalej? Peter Obložinský zostáva pri kormidle a verí, že takmer celý káder zostane pokope. „Možno odídu 2-3 hráči, ale gro mužstva určite zostane, čo je dobrý predpoklad pre jeho ďalšie účinkovanie v súťaži. Chceme absolvovať kvalitnú letnú prípravu, posilniť mužstvo novými hráčmi, hlavne v zálohe a mienime sa pobiť o vyššie priečky ako v tejto sezóne,“ povedal v závere Peter Obložinský.

Eugen Paľcev


©  Obec Velky Kyr | created by Era Web solutions s.r.o. & Mgr. Daniel Szaraz Webstern s.r.o.