Obec Veľký Kýr : Hajloky už neslúžia vinárstvu, ale hlavne relaxu

25.07.2011

Kýrania sa už k dorábaniu vína vo väčšom nevrátia. Hajloky však opustiť nechcú. Stávajú sa pre nich oddychovou zónou. Domčeky na okrajoch tunajších viníc sa kedysi využívali hlavne na dorábanie a skladovanie vína. Dnes sa vinárstvu nevenuje hádam ani polovica pôvodných majiteľov.

Hajloky už neslúžia vinárstvu, ale hlavne relaxu

Kýrania sa už k dorábaniu vína vo väčšom nevrátia. Hajloky však opustiť nechcú. Stávajú sa pre nich oddychovou zónou. Domčeky na okrajoch tunajších viníc sa kedysi využívali hlavne na dorábanie a skladovanie vína. Dnes sa vinárstvu nevenuje hádam ani polovica pôvodných majiteľov.

Hajloky však napriek tomu nezívajú prázdnotou. V júli sa stávajú dejiskom kultúrneho, spoločenského a gastronomického podujatia Čerdafest.

Prvé koncerty mali už v roku 2005

Dobrovoľníci začali organizovať koncerty rôznych žánrov už v roku 2005, finančné a technické možnosti však nestačili na väčšie podujatia.
Prvý mini open air festival sa konal v júli 2007, nasledujúci rok už bol dvojdňový. Úspech ročníkov Čerdafestu 2009 a 2010 len potvrdili potrebu pokračovať v tradícii.
Tento rok sa festival konal v dňoch 8. - 10. júla. Minulý víkend účinkovali umelci zo Slovenska, Maďarska a Poľska so žánrovým zameraním od funk jazzu cez hardrock až po folklór.
O program záverečného večera sa postarali práve miestne folklórne súbory z Velkého Kýru. Ďalšou novinkou bolo živé vysielanie koncertov na internetovej stránke obce.

Festival naďalej zostane v hajlokoch

„Podujatie má každoročne väčšiu odozvu a návštevnosť. Už sme uvažovali aj o možnosti premiestniť dejisko priamo do obce, kde je predsa len viac priestoru. Hajloky v časti obce Cserdaút sú väčšinou sústredené okolo jednej spevnenej cesty," hovorí starosta obce Miroslav Dojčán.
„Práve vďaka prostrediu však festival získal nezameniteľnú atmosféru. Pred každým hajlokom vysedáva nejaká partia, skoro každá varí guláš, pozývajú kamarátov aj okoloidúcich.
Festivalu nerobíme veľkú propagáciu, stretávajú sa na ňom hlavne Kýrania a ľudia z okolitých obcí. Hajloky sa stávajú miestom, kam sa už nechodí robiť do viníc, ale relaxovať, posedieť so známymi. Aj to je jedna z možností, ako v nich uchovať život."

Obec sa chce o vlastné postarať

Podstatná časť hajlokov už má nových majiteľov z obce a okolia. Opätovné oživenie vinohradníctva a výroby vína sa vo Velkom Kýre nepredpokladá. Hajloky sa však môžu stať vyhľadávanou lokalitou. „Môže k tomu prispieť aj samospráva. Obec je povinná starať sa o verejnú zeleň a porasty vo svojej pôsobnosti. Naše plochy a okolie cesty do hajlokov chceme vykosiť a zbaviť prebytočných konárov.
V rámci separovaného zberu umiestnime do tejto časti obce kontajnery na komunálny odpad aj zelenú hmotu. Nie sú to investične náročné veci, podstatne však môžu skultúrniť prostredie," hovorí M. Dojčán.
Ďalším krokom k zatraktívneniu lokality by mala byť úprava povrchu cesty a osadenie lavičiek pre návštevníkov. Hajloky by sa potom mohli stať aj oddychovou zónou pre verejnosť.

MIROSLAV ANTONI


©  Obec Velky Kyr | created by Era Web solutions s.r.o. & Mgr. Daniel Szaraz Webstern s.r.o.