Obec Veľký Kýr : Vo Veľkom Kýre hokejbal stále populárnejší

21.08.2012

MY: Naše novosti 20.8.2012. V sobotu 11. augusta sa na novučičkom hokejbalovom ihrisku v miestnom parku uskutočnil v rámci dvojdňového športovo-kultúrneho víkendu 3. ročník hokejbalového turnaja o Pohár obce Veľký Kýr a KHBL (Hokejbalovej ligy Veľký Kýr). Na turnaji sa zúčastnilo 5 mužstiev, ktoré si najprv zmerali sily v skupine, kde každý hral s každým. Neskôr mužstvá, ktoré v skupine obsadili 3. a 4. priečku, hrali o celkové 3. miesto a mužstvá z 1. a 2 miesta v skupine sa stretli vo finále. Hralo sa 2x10 minút.

Vo Veľkom Kýre hokejbal stále populárnejší

Pojazdné ihrisko“ a neobvyklé mantinely

Je známe, ze každý relaxuje po svojom. Niektorí uprednostňujú pasívny oddych, iní však majú radi športovanie.

Takí sú aj chalani z Veľkého Kýru, ktorí pred nedávnom založili obecnú hokejbalovú ligu.

Ako hrať bez mantinelov?

Dvaja kamaráti z Veľkého Kýru Roman Gubó a Andrej Lőrincz chodievali hrávať hokejbal do Bratislavy. Jedného dňa sa rozhodli, že vytvoria vlastnú ligu v rodnej obci. Prvé hokejbalové zápasy sa vo Veľkom Kýre hrali na umelom trávniku v Ada centre. Hokejbalisti však potrebovali vlastný športový stánok - bolo treba vybudovať ihrisko. Pretože zatiaľ nebolo stále miesto, kde by sa hral hokejbal, vytvorili... „pojazdné ihrisko“. Obyčajne ho skladali pred amfiteátrom v miestnom parku, avšak počas určitých podujatí, kedy ihrisko pred amfiteátrom „zavadzalo“, rozoberali ho. Brány síce v tomto športovom stánku boli, ale mantinely ešte nie - počas zápasov namiesto nich ihrisko obkolesili lavičkami. Ale bez mantinelov sa kvalitný hokejbal veľmi ťažko hrá. Obaja kamaráti sa snažili vytvoriť skutočné hokejbalové ihrisko - aj s mantinelmi. Dohodli sa s priateľmi z Bratislavy, že od nich odkúpia staršie mantinely. „Skúšali sme nájsť nejakého sponzora, ktorý by nám ich pomohol kúpiť, ale neúspešne. Keďže máme radi šport a hokejbal, rozhodli sme sa, že mantinely kúpime z vlastných peňazí. Tak sa aj stalo. S pomocou kamarátov sme ich priviezli z Bratislavy. Najprv ich bolo treba obnoviť - očistiť, zoškrabať starú farbu a nanovo natrieť. Potom sme si ich začali pomaly skladať,“ spomína Roman Gubó.

Všetko vlastnými rukami

„Všetci sme zamestnaní, takže na mantineloch sme pracovali vo voľnom čase. Chcel by som poďakovať všetkým našim kamarátom, ktorí nám pri tom pomáhali. O mesiac sme ich mali hotové, poskladané a na novom ihrisku sme začali hrať tréningové zápasy. Ešte popri práci na mantineloch sme sa rozhodli založiť Kýrsku hokejbalovú ligu a začali hľadať mužstvá, ktoré by chceli v nej hrávať. Prihlásili sa 4 mužstvá: dve domáce - Kiero Fighters (v ktorom hrávajú aj obidvaja kamaráti Roman Gubó a Andrej Lőrincz) a HC Keer (hráči ktorého v zime hrajú na ľade), plus HBK Komajtice a Pozsonyi Eagles Petržalka. Informovali sme o tom starostu Miroslava Dojčána a sme mu veľmi vďační, že nám pomáha zaregistrovať našu ligu na ministerstve vnútra SR. Onedlho bude zaregistrovaná,“ dodáva Andrej Lőrincz. V júni tohto roku sa konal „0.“ (neoficiálny) ročník Kýrskej hokejbalovej ligy, ktorý vyhralo mužstvo HBK Komajtice, o hlavu silnejšie ako ostatné kluby a svoje zápasy vyhrávalo s velkou prevahou, väčšinou dvojciferným skóre. Organizátori chceli vyskúšať, ako sa „robí“ liga a v septembri spustia už oficiálny 1. ročník Kýrskej hokejbalovej ligy.

Popularita turnajov rastie

Okrem ligy, dvaja hokejbaloví nadšenci zorganizovali v obci už 3 turnaje - každý rok po jednom. V roku 2010 sa na turnaji o Pohár starostu obce v miestnom Ada centre zúčastnilo 6 klubov: Jarovce, Petržalka, HT Sršni Bratislava a 3 domáce mužstvá. V roku 2011 sa na rovnakom turnaji v parku zúčastnil aj vzácny hosť - hráč extraligového mužstva HC Nitra Albín Podstavek. Na jeho umenie narábania s hokejkou sa vlani prišiel pozrieť veľký počet zvedavcov. Bol vyhlásený aj za najlepšieho hráča turnaja, ale cenu odovzdali hráčovi mužstva Victory Tomášovi Dubeňovi, ktorý strelil rovnaký počet gólov ako Albín. V tomto roku sa tretí ročník turnaja o pohár starostu obce a Kýrskej hokejbalovej ligy - prvý raz aj s mantinelmi - konal 11. augusta v miestnom parku. Zúčastnilo sa na ňom 5 mužstiev. „Keďže nemáme žiadneho sponzora, sme vďační, že nám zasa pomohol starosta obce Miroslav Dojčán, ktorý zakúpil pohár pre víťaza. Inak všetko financujeme z vlastného vrecka, nie je to našťastie zatiaľ žiadna velká položka. Zakúpili sme poháre pre mužstvá na 1., 2. a 3. mieste ako aj pre najlepšieho hráča turnaja. Samozrejme, pre hráčov sme zabezpečili občerstvenie. Keby sa nám v budúcnosti podarilo získať sponzora, turnaj bude mať oveľa lepšiu úroveň. Určite príde aj viac mužstiev a hráčov,“ hovorí s presvedčením Roman Gubó.

Hľadá sa sponzor

„Dúfame, že tento turnaj bude pokračovať a vydrží čo najdlhšie a mojím malým snom je raz privítať niektorých hviezdnych hráčov a zorganizovať autogramiádu pre mladých i starších priaznivcov športu,“ hovorí Andrej Lőrincz. „Určite by sme privítali pomoc sponzora, veď potrebujeme vybudovať novú asfaltovú plochu na ihrisku. Náš malý štadión bude mať svoje miesto a bude už natrvalo stáť, nebude sa skladať pri príležitostí obecných podujatí. Vážime si snahu starostu a iných ľudí pomôcť nám, aj keď vieme, že v súčasnosti všetky obce majú nedostatok finančných prostriedkov,“ dodáva Andrej. Roman Gubó a Andrej Lőrincz sa tešia, že odvtedy, čo sa v rodnej obci objavilo hokejbalové ihrisko, viac a viac mladých ľudí má chuť športovať a na zápasy chodieva stále viac priaznivcov hokejbalu. Čoraz menej ich to ťahá do krčmy, k televízoru alebo počítaču. Možno dnešní chlapci, ktorí začínajú vo Veľkom Kýre hrať hokejbal, o niekoľko rokov budú reprezentovať Slovensko na Majstrovstvách sveta - aj o tom snívajú dvaja nadšenci, ktorí vo Veľkom Kýre zorganizovali vlastnú hokejbalovú ligu.

Na novučičkom ihrisku sa konal 3. ročník turnaja

V sobotu 11. augusta sa na novučičkom hokejbalovom ihrisku v miestnom parku uskutočnil v rámci dvojdňového športovo-kultúrneho víkendu 3. ročník hokejbalového turnaja o Pohár obce Veľký Kýr a KHBL (Hokejbalovej ligy Veľký Kýr).

Na turnaji sa zúčastnilo 5 mužstiev, ktoré si najprv zmerali sily v skupine, kde každý hral s každým. Neskôr mužstvá, ktoré v skupine obsadili 3. a 4. priečku, hrali o celkové 3. miesto a mužstvá z 1. a 2. miesta v skupine sa stretli vo finále. Hralo sa 2x10 minút. Každé mužstvo malo iba 3 hráčov a brankára, pretože sa hralo na menšom ihrisku. Počas celého turnaja sa o zábavu a hudbu postaral DJ RIO z Veľkého Kýru.

Hrali, zabávali sa a zvíťazili

Víťazom turnaja sa stalo mužstvo HBK Komjatice, ktoré prednedávnom vyhralo aj miestnu Kýrsku hokejbalovú ligu: Jeden z organizátorov turnaja Roman Gubó nám povedali, že Komjatičania zvíťazili úplne zaslúžene: „Chalani z HBK sú veľmi dobre zohraté mužstvo. Na turnaji hrali s rozvahou, počas zápasov sa bavili a porazili každého svojho súpera. Víťazstvo a pohár si zaslúžili, boli určite najlepší!“ Na druhom mieste skončili bratislavskí HT Sršni ktorí sa aj vlani zúčastnili jedného hokejbalového turnaja vo Veľkom Kýre a aj vtedy patrili medzi najlepších. Ich vystúpenie skomentoval ďalší z organizátorov - Andrej Lőrincz: „Výborný brankár, zohratá partia chalanov, ktorá hrá jednu z bratislavským líg. Mali smolu: pred samotným finálovým zápasom im odišiel jeden hráč, pretože musel ísť na svadbu... Ale nevzdali sa a víťazstvo im ušlo iba o vlások.“ Tretie miesto obsadil domáci Hubert Team - mužstvo organizátorov turnaja. Aj keď v skupine vyhrali iba 1 zápas a aj to nad juniorským mužstvom, v boji o 3.miesto zabojovali. Mali dobre zabezpečenú obranu, podržal ich aj brankár a víťazný gól vsietili 45 sekúnd pred koncom. Vlani za toto mužstvo hral aj hráč HC Nitra Albín Podstavek, ktorý tento rok pre zranenie nenastúpil. Zemiakovú medailu a 4. miesto získal domáci klub Victory. V derby-zápase o 3.miesto mu chýbalo trošku šťastia, aby strelilo víťazný gól. Ale hráč mužstva Tomáš Dubeň sa s 11 gólmi stal najlepším strelcom turnaja. Juniori Veľkého Kýru (mladí chalani, ktorých vekový priemer je asi 12 rokov) obsadili 5.miesto. Títo chlapci väčšinou hrávajú za žiacke mužstvo. Vôbec sa nebáli zahrať si proti dospelým a ukázali, že už vedia hrať hokejbal a majú perspektívnu budúcnosť. Hráčom Juniorov bol udelený pohár za najlepšieho hráča turnaja - všetci si to zaslúžili za odvahu a chuť bojovať, nikdy sa nevzdávali!

Finále ako sa patrí

Zápas o Pohár obce Veľký Kýr a HBK 2012 si prišlo pozrieť veľa divákov. Bol bojovný od začiatku až do konca. Mužstvo Sršňov chcelo prekvapiť súpera hneď od začiatku, kým ešte malo dostatok síl. Začalo tlakom, avšak gólu vždy zabránil výborný brankár HBK Tomáš Olah. Plynuli minúty, bratislavským Sršňom ubúdali sily a iniciatívu prevzali Komjatice. Vyrovnaný bol iba prvý polčas. V druhom viac síl a gólových šancí malo mužstvo HBK. Ale na druhej stane brankár Sršňov za seba nepustil ani jednu loptu. HBK skúšalo všetko možné aj nemožné, ale brankár stiahol roletu. Žiadny gól v riadnom hracom čase nepadol. Na rad prišli penalty, z ktorých padol iba jeden gól. Tomáš Letko (HBK Komjatice) predviedol pekný blafák a prekonal brankára Sršňov - tým rozhodol o víťazovi turnaja.

Výsledky turnaja

Zápasy v skupine:

Juniori - Victory 0:6, góly: Holec, Száraz, Dubeň 4

HBK - Sršni 4:2, góly: Letko, Hajnala, Mulinka 2 - Száraz, Paukner

Hubert - Victory 4:6, góly: Gubó, Raček 3 - Száraz, Dubeň 5

Sršni - Juniori 7:0, góly: Száraz 2, Kučerák, Kružek 2, Paukner 2

Sršni - Hubert 3:2, góly: Kučerák, Paukner 2 - Kuča 2

Victory - HBK 1:9, góly: Dubeň - Letko, Machata 2, Sabo 3, Krehák, Mulinka 2

Hubert - Juniori 4:0, góly: Lőrincz, Raček, Kuča, Ďurický

Juniori - HBK 4:5, góly: Lukáč, Ševčík, Kriš 2 - Letko, Machata, Krehák 3

Hubert - HBK 1:4, góly: Ďurický - Machata, Sabo, Krehák 2

Victory - Sršni 3:5, góly: Holec 2, Dubeň - Száraz 2, Kučerák 2, Kružek

Zápas o 3.miesto:

Victory - Hubert Team 0:1, gól: Lőrincz

Finále:

HBK Komjatice - HT Sršni 1:0 na pokutové kopy. Penaltu premenil Letko.

EUGEN PAĽCEV


©  Obec Velky Kyr | created by Era Web solutions s.r.o. & Mgr. Daniel Szaraz Webstern s.r.o.